Контактът с вируса е важно условие, но от какво още зависи дали ще се развие и как ще протече една вирусна инфекция?
От първата част “Може ли дете със “сополи“ и „кашлица“ да посещава училище или детска градина?” разбрахме, че рискът от предаване на вирусни инфекции може да е различен, в зависимост от това в каква фаза на болестта е човекът срещу нас – инкубационна, активна или оздравителна.
Дали изобщо ще се разболеем от вирусна инфекция и как точно ще протече заболяването не зависи само от контакта с вируса –
примерно при случайна среща с друг болен, който проявява някакви външни симптоми.
Не по-малко важни са характеристиките на вируса, състоянието на организма и условията на средата.
Специфичното съчетаване на тези 3 фактора определя дали ще се разболеем и как ще протече инфекцията. Вариантите при „среща“ с вируса са различни, но най-общо също са 3:
- разгръщане на активно заболяване с изявени симптоми и тежест,
- проява на заболяване, но с леки и незначителни симптоми,
- неутрализиране на вируса още в самото начало, липса на симптоми и заболяване.
Пример – ако сме в градския транспорт и някой до нас кихне, посмърча или накашля, това е важно, но не единствено условие, за да се разболеем. Ако детето ни срещне друго дете, което има сополи и накашля, това е предпоставка, но не означава непременно разболяване. Казаното дотук не е съвет да не се взимат предпазни мерки, а просто да не изпадаме в паника при всеки случаен контакт със „сополи“ или „кашлица“. Микроорганизмите нормално са навсякъде около нас, дори и при липса на епидемия.
Трябва да се погрижим за имунитета, защото той е този, който контролира микробите и при нужда ги неутрализира. Ако полагаме ежедневни грижи за добро общо здраве и силна имунна система, ще получим доза увереност и спокойствие при срещата с вирусите.
За да снижим риска от заболяване в сезона на настинки и грип е добре да избягваме контакти с болни хора. Не по-малко важна предпазна мярка е предварителната подготовка на имунитета за среща с вирусите. Това изисква ежедневна грижа за здрав организъм и силна имунна система, които са ключови в борбата с инфекциите. Така рискът от заболяване се снижава, а дори и да се заразим, инфекциите обикновено протичат много по-благоприятно и леко.
Няма как да сме 100% сигурни само по външни белези и симптоми, дали човекът насреща (възрастен или дете) може да ни зарази или не. Ето защо е добре да подходим по-скоро с разбиране към неговото състояние, а не с раздразнение от срещата. Няма как да разберем дали той преминава през инкубационна, активна или оздравителна фаза, всяка от които носи различен риск за околните. Той може да няма никакви външни симптоми и да ни зарази, както и може да накашля, да подсмърча, да има сополи и да не ни зарази. Надяваме се той да е посетил лекар и да е спазил неговите препоръки, ако му е предписано домашно лечение и ограничаване на контакта с околните. Надяваме се да не е в активната фаза на инфекцията, свързана с най-голям риск от заразяване.
Независимо на какво се надяваме, при всички положения е добре да подготвим организма си за среща с вирусите. Това става, като полагаме ежедневни грижи за добро общо здраве и силен имунитет – разнообразно и пълноценно хранене, максимална физическа активност, грижа за духа, психиката и настроението.
Най-съществени белези за активна инфекция са остро изявените симптоми, температурата и влошеното общо състояние – при наличие на такива не трябва да ходим на работа или да водим децата на училище или на детска градина! При влошено общо състояние, остри симптоми пречещи на нормалната работа на нас и околните и особено температура, трябва да си останем вкъщи и да преценим необходимостта от консулт с лекар.
Обобщение
Оздравителната фаза може да има всякакви ЛЕКИ остатъчни симптоми, включително „сополи“, „накашляне“ и т.н., които могат да се задържат различно дълго във времето. В тази фаза ако няма температура, остро изявени симптоми и лошо общо състояние, рискът от заразяване на околните обикновено е нисък. Доверяваме се на лекаря за определяне на възможността за контакт с околните. Доверяваме се и на учителите ако забележат, че детето не е в кондиция за занятия. Преценката трябва да е комплексна – на родителя, на лекаря, на учителя, както и на самото дете. Нека бъдем спокойни и добронамерени в реакциите си при среща с болестите. Ако присъства активна фаза на инфекцията, нека ограничим контактите, за да не вредим на околните хора, на нашите и на другите деца. Трябва да полагаме ежедневни грижи за здрав организъм и силна имунна система – най-доброто средство за профилактика в сезона на различни инфекции, настинки и грип.
НАТУРАЛНА ПОДКРЕПА ЗА ИМУНИТЕТА
Желаете ли повече пълноценно време без настинки и грип през зимата?
Запознайте се с нашите натурални решения за подсилване на имунитета. Предлагаме Ви пресни микроводорасли отгледани в нашата ферма в комбинация с капсулни форми за оптимален ефект и удобен прием.
Консултирай се с нашите специалисти на тел: 0877991179
Гаранция за удовлетвореност за всеки продукт!
Уверени сме в качеството на продуктите, които създаваме и техните ползи за Вас.
Ако Вие не сте удовлетворени от приема на наш продукт, гарантираме Ви 100% връщане на цялата сума, която сте заплатили.