Забързано ежедневие – работа, деца, домакинство, все по-малко време за сън и почивка, неправилно хранене, натрупваща се хронична умора. Повечето хора смятат, че това е нормално и не отдават внимание на сигналите, които тялото им изпраща – често боледуване, повишаване на телесното тегло, непълноценен сън, липса на концентрация и слаба памет, ниско сексуално влечение, бързи промени в настроението, хормонален дисбаланс, често главоболие.
Но има ли начин, без да извършим драстична промяна в начина си на живот, да подпомогнем организма си в борбата с умората. Ние от Alphyca искаме да ви предложим няколко стъпки, с които без да напускате работа и да пренебрегвате семейството си, ще започнете борбата с умората и загубата на енергия.
1. Направете си профилактични изследвания!
В не малък процент от случаите е възможно симптомите, които свързваме с хроничната умора да се дължат на понижени стойности на хемоглобин и желязо в кръвта. Хемоглобинът пренася кислород до всяка клетка на тялото и така осигурява производството на енергия. При нисък хемоглобин клетките не получават достатъчно кислород, нарушава се обмяната на веществата , енергията спада и организмът губи сила. В 50% от случаите причината за нисък хемоглобин са понижени стойности на желязо, тъй като желязото е основен компонент на хемоглобина и придава червения цвят на кръвта.
2. Променете храненето!
Храната е основния източник на енергия за тялото. Но не всяка храна е пълноценен енергиен източник. Погрешно е схващането, че сутрин е най-добре да приемате храни богати на въглехидрати. Всъщност в организма има един хормон наречен кортизол, известен още и като хормон на стреса. Неговите нива са най-високи сутрин между 6 – 9 часа. Той е пряко отговорен за преобразуването на протеините до аминокиселини, които от своя страна се използват от черния дроб за производство на глюкоза. Така произведената глюкоза се използва преимуществено от мозъка. Тоест организма им нужда от чист протеин рано сутрин, за да се стимулира работата на мозъка през деня. В менюто си през деня е добре да включите боб, гъби, спанак, яйца, кисело мляко, телешко и овче месо, скумрия, ябълки, круши, банани и не повече от 50 гр. натурален шоколад . Запомнете: хранете се на интервали не по-големи от 3-4 часа и никога не преяждайте.
3. Добавете физическо натоварване сутрин рано!
От ключово значение за енергиен прилив е движението. Движение, в което да участват максимално много мускулни групи и задължително рано сутрин. Това ще стимулира метаболизма, ще подобри работата на целия организъм и ще събуди „заспали“ депа от енергия. Много хора не харесват фитнес залите, но възможностите за спортуване не са само там. Упражнения с гири, коремни преси, лицеви опори и колело по време на телевизионния сутрешен блок в рамките на интензивни 25 минути всяка сутрин, са не лоша алтернатива на залата.
4. Създайте си хигиена на съня!
Ставането и лягането винаги по едно и също време на денонощието е ключът към здрав и пълноценен сън. Освен това температурата в спалнята не трябва да е по-висока от 18 градуса. Като спазвате и по-горе описаното (спорт рано сутрин) ще поставите едно добро начало в името на качествения сън.
5. Увеличете приема на течности!
Основната съставна част на тялото е водата. Дори минимални загуби – около 2%, могат да причинят нарушения в жизнените функции. Освен това водата почиства плаките от червата и има детоксикираща функция. В ежедневието един здрав възрастен организъм се нуждае от 6 до 8 чаши вода. Възможно е да намалите приема на вода, ако включите през деня сок от портокали и/или лимони, зелен чай.
Eто и нашето предложение срещу умората:
- 2 м.л. Свежа Спирулина Alphyca / дневно в комбинация с
- 1 капсула Algoglobin Alphyca / дневно
ще снабдят организма с пълноценен растителен протеин, високо усвоимо желязо и множество други биоактивни вещества за енергия и силна кръв – двете най-важни условия за повече тонус и сила в ежедневието.